У середу, 21 березня 2018 року в Київраді відбувся круглий стіл присвячений діяльності столичних агломерацій. Найцікавішим була участь у заході делегації з 21 представника Метрополії Великого Парижу на чолі з її Президентом, Патріком Олів’є.

Круглий стіл відбувся напередодні голосування у Верховній Раді законопроекту “Про міські агломерації” – що створює додаткові можливості та, водночас, певні загрози для міст та сіл, що знаходяться навколо м. Києва.

Основні тези, донесені французькою делегацією:
– агломерація навколо Парижу діє лише два роки, тому це дуже сучасна тенденція щодо управління територіями;
– Паризька агломерація має близько 7,5 млн жителів, з них 2,3 млн – живуть безпосередньо в Парижі, щоденна трудова міграція – 1 млн людей;
– в метрополію входить 131 населений пункт, включно з Парижем, до складу Ради метрополії делеговано 209 членів, не менше 1 чоловіка від населеного пункту, найбільше представництво має Париж – 62 члени ради;
– Президента метрополії обирає Рада, першим Президентом став мер маленького міста, а не представник Парижу;
– метрополія має власні цілі, основні чотири: забезпечити привабливість метрополії для інвестицій; баланс між розвитком зон агломерації; високий рівномірний рівень життя; координація стратегічних документів, наприклад схеми просторового розвитку;
– бюджет метрополії цього року складе 4 млрд євро (населені пункти мають власні бюджети), 30-50% це власні надходження, решта – державна допомога, метрополія має це розподіляти, по суті в межах агломерації погоджується розвиток інфраструктури міст, зокрема громадського транспорту та доріг.

Роман Іваненко, житель с. Бобриця, член виконкому обласної організації ПП “Об’єднання “Самопоміч”: “Круглий стіл відвідало багато представників з м.Києва, представництво міст навколо забезпечував особисто Голова обласної адміністрації з кількома мерами міст, на жаль жодного делегату від місцевого самоврядування з міст та сіл Києво-Святошинського району не було. Дякую Сергію Гусовському, що запросив нас на цей інформативний захід. Формат заснування Київської агломерації та її розвиток буде мати величезний вплив на якість життя мешканців міст та сіл Києво-Святошинського району. В першу чергу це стосується транспортного сполучення з м. Києвом – агломерація дає реальний шанс замінити “маршрутки” на цивілізовані великі автобуси та організувати “tram-train” сполучення залізничними коліями. У всьому світі агломерації забезпечують збалансоване співіснування великих міст і приміських зон. Головне – щоб співпраця була основана на повазі до самоврядування міст та сіл навколо Києва, а не стала спробою підпорядкувати чи поглинути приміську зону.”

Сергій Гусовський, голова фракції ПП “Об’єднання “Самопоміч” у Київраді: “Взаємодія столиці з передмістям все частіше стає темою гарячих обговорень. На жаль, узгоджений план спільного розвитку цих територій відсутній як такий. Тим часом, ситуація розвивається бурхливо. Чисельність мешканців так званої агломерації (столиця + навколишні містечка і селища) стрімко зростає. За статистикою, до Києва щодня приїздить понад півмільйона людей з навколишніх населених пунктів. Це створює величезне навантаження на столичні дороги, мости та транспорт. Існує навантаження і на ряд комунальних підприємств, які обслуговують не тільки Київ, а й передмістя, але не отримують від нього жодних компенсацій. Є проблеми й більш критичні. Через тотальне відставання законодавчої бази від реалій страждають люди. До прикладу, якщо когось, хто мешкає в селі Погреби, схопить інсульт, його повезуть не за 10 кілометрів в київську лікарню швидкої допомоги, а за 25 кілометрів у Бровари, бо людина прописана у Броварському районі. А це вже питання життя чи смерті. Зрозуміло, що систему потрібно змінювати. Експерти прогнозують, що до 2025 року чисельність Київської агломерації  буде складати 7-8 мільйонів, і масштаб проблем тільки зростатиме. Безумовно, вирішувати їх потрібно на рівні закону. І рух в цьому напрямку вже розпочато. Так, нещодавно комітет з питань державного будівництва, місцевого самоврядування та регіональної політики Верховної Ради одноголосно схвалив законопроект «Про міські агломерації» та рекомендував його до прийняття у першому читанні. Трохи раніше, наприкінці 2017 року, Київрада підтримала ініціативу «Самопомочі» про створення асоціації «Київська агломерація». Це організація, яка на засадах добровільності й рівноправності об’єднає місцеві ради столиці та прилеглих населених пунктів для вирішення спільних стратегічних питань. Йдеться про співпрацю 11-ти міст (Київ, Бориспіль, Боярка, Бровари, Буча, Васильків, Вишгород, Вишневе, Ірпінь, Обухів, Українка), 8 селищ (Ворзель, Глеваха, Гостомель, Калинівка у Броварському районі та Калинівка у Васильківському районі, Коцюбинське, Козин, Чабани) та понад 50 прилеглих до столиці сіл. Звісно, попереду довгий і складний шлях, але перші кроки вже робляться. Важливо не «збитися з путі», бо подальше ігнорування проблем загрожує неминучим колапсом.”