Ми – лісодефіцитна держава, територія якої вкрита деревами на 15% території. Щоб відповідати сучасним екологічним стандартам, показник має становити не менше 20%.

Функцію збереження та примноження лісів у нас покладена на лісові господарства. Але чи виконують вони цю функцію? Впродовж останніх років загальна площа лісів України не скорочується, але відбувається масштабна підміна лісового фонду. Тобто, це коли дорослі, сильні, розвинуті дерева вирізають на підставі «санітарної рубки».

Виходом з цієї ситуації може стати зміна статусу лісу, переведення його до природоохоронних об’єктів: заповідників, заказників, національних парків.

В місті Боярка вже відбулося громадське обговорення щодо Проекту Національного природного парку «Приірпіння та Чернечий ліс». До його складу має увійти великий лісовий масив на південних околицях Києва. Сьогодні його землекористувачем є Боярська лісова дослідна станція (ЛСД) – відокремлений підрозділ НУБіП (Національного університету біоресурсів і природокористування). Ці ліси, охоплюють площу 17,9 тис. га на території 15 сільських рад та Боярської міської ради, в межах Києво-Святошинського, Макарівського, Васильківського адміністративних районів та Голосіївського району м. Києва.

Але разом із науковою діяльністю, Боярська ЛДС активно торгує деревиною. В наслідок такої діяльності цілющі ліси навколо столиці суцільно омолоджуються і втрачають свій лікувальний ефект: вікові сосни і дуби передчасно винищують, а колишні лісові курорти Київщини перетворюють на «посадки» з «товарною деревиною». Докладніше з виробничими планами Боярської ЛДС можна ознайомитися на www.blds.com.ua. Формально, діяльність Боярської ЛДС законна. Але з такими темпами (на 2016 рік – 142,5 тис.м3) санітарної рубки, до 2040 року від густих вікових лісів залишиться решето.
Звісно, ліс – це ресурс. Ресурс має приносити кошти. Втім, кошти можна отримувати і менш варварськими шляхами, ніж рубка! Один з них – створення природоохоронних парків з певними платними сервісами для відвідувачів (екскурсії, прокат велосипедів, місця відпочинку і харчування, туалети, тощо).

Ближче до Києва доцільно створювати природоохоронні зони у формі Національних парків – з можливістю знайомства з природою жителів мегаполісу.

Проект створення Національного природного парку «Приірпіння та Чернечий ліс» започатковано екологами та активістами територіальних громад, що розташовані поруч із лісом. Їхня ініціатива – відповідь на промислові вирубки, які за останні 3 роки зросли у п’ятеро(!) та масове захоплення земель лісу під забудову.

Цей проект – частина «Регіональної Програми розвитку мережі природозаповідного фонду Київської області на 2016-2020 роки», яку підтримує Юрій Опенько, депутат обласної ради (фракція «Об’єднання «САМОПОМІЧ»), член комісії з питань екології. Програму розроблено у співпраці з науковцями та громадськими організаціями Києво-Святошинського району. Проект пройшов профільне обґрунтування і у вересні 2016 отримав схвалення Міністерства екології та природних ресурсів України. Тож Національному парку – бути! Швидкість реалізації проекту тепер залежить від Київської обласної державної адміністрації. 20 жовтня 2016 року вона оголосила про створення відповідної робочої групи.

Більш детальну інформацію про проект можна отримати в Коворкінг-офісі ГО «Об’єднання «САМОПОМІЧ» Києво-Святошинського району, за адресою м. Боярка, вул. Білогородська 144-Б, або за тел. (098) 818-19-84.