Варто було лише «копнути» глибше у медичній сфері Києво-Святошинського району, як запустилася справжня ланцюгова реакція. Щире бажання народного депутата Ірини Сисоєнко розібратися у ситуації в Боярській ЦРЛ, висвітлення питання на центральних телеканалах країни додали мешканцям Київщини сміливості й віри у те, що корупційну вертикаль таки можна зруйнувати. Про свавілля й беззаконня, яке замовчувалося роками, нарешті заговорили.

Виявилося, що ситуація у Боярці лише частина системи: на поверхні з’явився цілий пласт проблем у інших містах Києва-Святошинського району. Рівно наступного дня після візиту до БЦРЛ, до нас звернулися представники громади м.Вишневого з проханням негайно втрутитися і розібратися у ситуації, що склалася у міській лікарні.

15 лютого під тиском громадськості Вишнева міська рада, всупереч вказівкам голови районного відділу охорони здоров’я Києво-Святошинської РДА Р.Б. Ляви, прийняла рішення про створення комунального некомерційного підприємства (КНП) «Вишнівський міський центр первинної медико-санітарної допомоги» Вишневої міської ради Києво-Святошинського району. Здавалося б, усе добре: міська рада керівництво крокує у ногу з часом і втілює у життя загальнодержавну медичну реформу на місцевому рівні.

   Обіцянка-цяцянка   

Та не так сталося, як гадалося. Хоча Вишнева міська рада прийняла рішення про створення комунального некомерційного підприємства, виконком його так і не зареєстрував. Так само не було оголошено про проведення конкурсу на посаду директора КНП, який виконуватиме обов’язки головного лікаря.

В державі з 1 квітня стартувала національна кампанія з вибору сімейних лікарів, під час якої громадяни України мають підписати декларації з сімейними лікарями, які будуть надалі за їх обслуговування отримувати від держави кошти. А жителі Вишневого не можуть цього зробити! Тому що ЖОДЕН із фахівців, які працюють у Вишнівській міській лікарні, не підключений до системи eHealth, на базі якої здійснюється цей процес.

І медики, і мешканці міста неодноразово зверталися до виконкому міської ради Вишневого з логічним запитанням: чому прийняте на сесії рішення про створення закладу ПМСД не виконується?! Проте у відповідь не надавалися навіть звичні у таких випадках «відписки». Тих, хто звертався до виконкому, усно повідомляли, що «перемовини з відділом охорони здоров’я Києво-Святошинської РДА тривають».

А неофіційно з того ж таки відділу охорони здоров’я медикам надходили погрози, що у випадку реєстрації КНП Вишнівську міську лікарню позбавлять додаткових стимулюючих виплат із районного бюджету! А ще КНП відмовляються надати майно, яке знаходиться в оперативному управлінні відділу охорони здоров’я РДА…

   Вишнівська міська лікарня: вперед у …минуле?   

«Морок та безвихідь» – саме ці слова спадають на думку, коли потрапляєш до Вишнівської міської лікарні: темні вузькі коридори, розідраний лінолеум, відсутність навіть натяку на мінімальний ремонт, дефіцит сучасного обладнання… А наявна апаратура, яку вже закуплено, простоює в упаковках (!), її не можуть ввести в експлуатацію через перепони, які створює голова відділу охорони здоров’я Києво-Святошинської РДА.

Зрозуміло чому вишнівський медичний заклад вже неодноразово ставав фігурантом гучних скандалів і телевізійних сюжетів.

   Мільйонери з нетрів   

«Катастрофічною є ситуація у більшості лікарень, теж мені новина», – скажете ви, але будете не зовсім праві.

Річ у тім, що загальний дохід бюджету Києво-Святошинського району на 2018 рік становитиме майже 2 млрд гривень. З них 897 млн – субвенція з державного бюджету на спеціальні статті видатків, зокрема освіту і медицину, а 924 млн – власні доходи районного бюджету.

І лідирують за рівнем доходів якраз Вишнева та Боярська місцеві ради.

   Києво-Святошинський район (дані 2017 р.)   

Тож усі передумови (у першу чергу – кошти) для того, щоб місцева влада забезпечила людей якісним медичним обслуговуванням, а лікарів – гідною заробітною платою, у найбагатшому районі Київської області є.

Більше того: відділ охорони здоров’я Києво-Святошинської РДА затвердив програму «Місцевих стимулів для медичних працівників, які надають первинну медико-санітарну допомогу населенню Києво-Святошинського району Київської області» на 2018-2020 рр. Її мета дуже вірна – запобігти відтоку кадрів та підвищити укомплектованість медичних закладів первинної ланки фахівцями, підвищити престиж і соціальний статус медиків первинної ланки.

Для цього щомісячно здійснюються додаткові оплати (премії) дільничним терапевтам, дільничним педіатрам, лікарям загальної практики – сімейної медицини та ін. Розмір премії складає 140% від посадового окладу без урахування усіх надбавок до них, але в будь-якому випадку не перевищує 5000 грн. Виплати здійснюються пропорційно до відпрацьованого часу.

І тут в нюансах з’являється парадокс. Чомусь ці виплати отримують тільки лікарі, що працюють у ЦРЛ Києво-Святошинського району у Боярці, хоча серед учасників Програми місцевих стимулів районними депутатами передбачена Вишнівська міська лікарня.

Тобто штучно створюються такі умови, що терапевтам, педіатрам та сімейним лікарям автоматично стане не дуже вигідно працювати у КНП. До того ж умови Програми місцевих стимулів дискримінують лікарів інших спеціальностей.

   Що ж маємо у результаті?   

КНП «Вишнівський міський центр первинної медико-санітарної допомоги» перебуває у «підвішеному» стані – воно не зареєстроване і позбавлене можливості отримати від РДА хоча б мінімум комунального майна та медичного обладнання.

Лікарі первинної ланки, про безумовну необхідність мотивації яких говорять у вищих ешелонах влади, у Києво-Святошинському районі отримують матеріальне заохочення вибірково, що залежить виключно від уподобань керівника районного відділу охорони здоров’я.

40 тисяч мешканців Вишневого спостерігають за дивним варіантом «медичної реформи» у своєму місті на телеекранах, де крутиться неймовірний за своєю суттю сюжет про пропозицію хабаря від певних політичних кіл міста в.о. міністра охорони здоров’я Уляні Супрун… Все справляє враження якогось середньовічного дикого феодалізму, чергова державна реформа в Києво-Святошинському районі не реалізується через сплетіння особистих інтересів керівника відділу охорони здоров’я РДА та небажання керівництва РДА щодо реформування галузі через страх втратити контроль над вибудованою системою.

Ірина Сисоєнко, народний депутат, заступник голови Комітету ВР з питань охорони здоров’я, відвідала заклад і пообіцяла навести у ньому лад.

Наразі можемо стверджувати одне: жоден найманий працівник районної державної адміністрації чи комунальних медичних закладів не має права працювати проти інтересів людей, які чесно сплачують податки, що йдуть на заробітні плати чиновників. Права та інтереси громадян первинні по відношенню до найманих чиновників. Обов’язок народних депутатів у випадку порушення прав громадян – реагувати і діяти. Ми просимо Вас надсилати матеріали та звернення щодо стану медичної сфери у Києво-Святошинському районі на нашу електронну адресу: kyyivska_oblast@samopomich.in.ua. Чи письмово за поштовою адресою: м. Київ, бул. Лесі Українки, 26Б, 9 поверх, оф. 911.Маємо працювати разом для подолання критичного стану медицини та реалізації медичної реформи в містах і селах Києво-Святошинського району!