Проблема відсутності фінансування заробітної плати медичних працівників, це не тільки проблема самих лікарів, медичних сестер, а й проблема пацієнта. Адже звертаючись за медичною допомогою кожен з нас хоче її отримати у кваліфікованого медичного працівника. Таким чином, відсутність достатнього фінансування породжує кадрову проблему в нашій країні, а саме відсутність кваліфікованих лікарів. Адже «вижити» в цих умовах, які сформувала держава, не можливо.

Галузь охорони здоров’я у 2017 році продовжує функціонувати у режимі жорсткої економії коштів. Вимоги законодавства щодо належного фінансування галузі та гідної оплати праці її працівників не виконуються, в наслідок чого низка галузевих проблем залишається не вирішеною. Особливої актуальності набувають питання соціально-економічного захисту медичних працівників в умовах значного зростання споживчих цін на товари та послуги, житлово комунальних тарифів.

Участь кожного з нас є вкрай важливою у вирішенні критичної ситуації з оплатою праці медичних працівників, яка склалась з 01 січня цього року у зв’язку з набранням чинності закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік», яким встановлена мінімальна заробітна плата у розмірі 3 200 гривень та розмір посадового окладу (тарифної ставки) працівника першого тарифного розряду єдиної тарифної сітки встановлено у розмірі – 1600 грн (затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 №1037). Хочу навести приклад, у центральній районній лікарні Хмельницької області:

  • Лікар, стаж 5,5 років, нарахована зарплата – 2546,54 грн, доплата до
    мінімальної 653,46 грн.
  • Медсестра стаціонару, вища категорія, стаж 20 років – нарахована зарплата 3407,26 грн.
  • Медсестра поліклініки, стаж 30 років, І категорія – нарахована зарплата 2722 грн, доплата до мінімальної – 478 грн.
  • Головна медсестра лікарні, стаж 41 рік, вища категорія – нарахована зарплата 3928,64 грн.
  • Санітарка стаціонару, нарахована зарплата – 2834,45 грн. доплата до мінімальної – 365,55 грн.
  • Санітарка поліклініки, нарахована зарплата – 2544 грн, доплата до мінімальної – 656 грн.
  • Працівник госпдвору, нарахована зарплата – 2576 грн, доплата до мінімальної – 624 грн.


Саме тому, питання оплати праці медичних працівників є актуальним та потребує комплексного вирішення таких проблем:

1. Незабезпеченість бюджетними коштами фонду оплати праці закладів охорони здоров’я, що унеможливлює підвищення заробітної плати та її диференціації згідно єдиної тарифної сітки.
Через незабезпеченість у 2017 році бюджетними коштами фонду оплати праці закладів охорони здоров’я у Волинській, Донецькій, Івано-Франківській, Київській, Кіровоградській, Луганській, Львівській, Одеській, Полтавській, Тернопільській, Харківській, Хмельницькій, Черкаській, Чернівецькій та Чернігівській областях виникли проблеми з виплатою мінімальної зарплати та забезпечення диференціації заробітної плати працівників з урахуванням складності, відповідальності та умов виконуваної роботи, кваліфікації працівника, результатів його роботи.

2. «Зрівнялівка» в оплаті праці працівників медичної галузі.
На сьогодні молодший медичний персонал та лікарі мають практично однакову зарплату. Лікар-інтерн має таку ж саму зарплату, як і прибиральниця, доки не заробить собі три роки стажу. Також мінімальну зарплату має й медсестра – випускниця медколеджу.

У зв’язку з недостатнім рівнем фінансування керівники медичних закладів не в змозі реалізувати на практиці рекомендації КМУ щодо недопущення «зрівнялівки» в оплаті праці шляхом встановлення спеціалістам та фахівцям галузі доплат, надбавок, премій, що викликає обурення та невдоволення знецінюванням їх праці.

3. Економія бюджетних коштів у закладах охорони здоров’я на виплату заробітної плати, зокрема шляхом скорочення чисельності (штату) працівників, переведення працівників на роботу на умовах неповного робочого часу (0,25, 0,5, 0,75 ставки), систематичне (масове) надання працівникам відпусток без збереження заробітної плати, скасування доплат та надбавок без фактичної зміни істотних умов праці тощо.

Повністю нівельовано підвищення посадових окладів від 15 до 80% працівникам охорони здоров’я за особливі умови праці, обумовлені специфікою діяльності медичної галузі, а саме – за оперативне втручання, за керування санітарним транспортом, у зв’язку зі шкідливими і важкими умовами праці (працівникам інфекційних, психіатричних, наркологічних закладів, станцій (відділень) швидкої медичної допомоги, протитуберкульозних закладів, лабораторій, патологоанатомічних відділень, а також працівникам закладів охорони здоров’я, які працюють з ВІЛ/СНІД та інші). Проблема недостатнього бюджетного фінансування фонду оплати праці закладів охорони здоров’я породжує ще одну не менш важливу проблему – це забезпечення медичної галузі кваліфікованими кадрами.

Як приклад хочу навести стан справ у Київській області: фонд заробітної плати на 2017 рік для працівників екстреної медичної допомоги складає 131 млн грн при потребі 275 млн грн. Ситуація, що складається в оплаті праці останнім часом, не сприяє підвищенню престижності праці та залученню до роботи молодих фахівців.

З України в 2016 році виїхало більше 7 тисяч медичних працівників на роботу за кордон. Одним з основних факторів виїзду наших працівників сфери охорони здоров’я за кордон є краща заробітна плата.

Найгірше те, що з року в рік ця цифра зростає. Ми втрачаємо кваліфіковані медичні кадри, а як наслідок, можемо втратити всю галузь.

Для прикладу, у Польщі, де доволі охоче працевлаштовують наших фахівців, сімейний лікар отримує зарплату у розмірі 8 тисяч злотих на місяць — майже 53 тисячі гривень. Та ще й житло пропонують. В Словенії медсестра отримує 1 тисячу Євро, а починаючий лікар від 2 тисяч Євро. Це в десятки разів більше ніж заробітна платня медиків в Україні. Крім цього українські медики вирушають у Чехію, Німеччину, а буває, що й у африканські країни.

Істотним фактором є відношення до лікаря у суспільстві. На жаль, в нашій країні з лікаря часто роблять «злочинця», котрий після закінчення вищого навчального закладу з червоним дипломом змушений працювати на мінімальну заробітну плату, а за кордоном до лікарів відношення майже як до Бога.

Рівень зарплат може вирішити багато проблем у медичній галузі. Потрібно забезпечити справедливу і гідну заробітну плату медичним працівникам, диференціацію заробітної плати, доплату за тимчасово відсутнього працівника. Саме консолідація зусиль у вирішенні нагальних проблем може стати запорукою стабілізації та покращення ситуації у галузі охорони здоров’я.

Народний депутат України
Ірина Сисоєнко