25 січня відбулося засідання постійної комісії з питань бюджету та фінансів Київської облради. На порядку денному розглядалося проблемне питання фінансового забезпечення професійно-технічних закладів Київської області в 2016 році, які перебуваючи у формі державної власності, згідно з новим бюджетом, відтепер фінансуються на місцевому рівні.

Найбільш гостро питання фінансового забезпечення постало у Ржищеві. За словами голова комісії, депутата від «Об’єднання «Самопоміч» Ольги Бабій, у місті фінансування закладу не включили до бюджету на нинішній рік, а тому виникає проблема з виплат зарплат, стипендій, харчування пільгових категорій студентів (30% з них – діти з малозабезпечених сімей) та оплати комунальних послуг.

Зведений бюджет Ржищева на нинішній рік становить 20 млн гривень, із яких 7 млн повинні становити витрати на утримання місцевого ПТУ. Ржищевське училище потребує 600 тис. грн уже в січні, при чому заплановані надходження до бюджету  міста у січні становитимуть лише 450 тисяч.  Ось такий тягар лягає на місцевий бюджет при тому, що із 200 дітей, які навчаються у закладі лише 20 – із самого міста.

Однак проблема існує не лише у цьому закладі, а й по всій Україні. У розрізі Київщини фінансова картина виглядає наступним чином: 14 закладів фінансуватимуться з обласного бюджету, на що необхідно виділити майже 80 млн гривень, інші 11 повинні утримуватися за кошти місцевих бюджетів: потреба у коштах становить 78 млн гривень. У Білій Церкві на фінансування 5 закладів необхідно 45 мільйонів гривень, що автоматично позбавляє місто бюджету розвитку. 816 учнів здобувають освіту у цих ПТУ з різних населених пунктів області. Значна їх кількість приїжджає із Черкаської області. І в 2016 році через нестачу фінансування професійно-технічна освіта в Україні може опинитися на межі закриття.

Члени комісії прийняли рішення звернутися до КОДА, аби у профільних департаментах запропонували шляхи виходу, паралельно вивчити можливість виділення коштів з субвенції обласного бюджету – резервного фонду. 27 січня питання розглядатимуть у бюджетному комітеті ВРУ, а наступного дня – у Міністерстві фінансів, де будуть присутні депутати КОР.

«У реалізації передачі державних повноважень на місця та децентралізації відбувся серйозний перекіс. Розподіл бюджетів на утримання закладів освіти має вирішуватися на державному рівні, оскільки вони й досі знаходяться у підпорядкуванні Міністерства освіти», – пояснює Ольга Бабій. –«Професійна освіта взагалі має лишитися на утриманні держави: на загальнодержавному рівні має формуватися запит на спеціальності, зважений розподіл квот між регіонами, зважаючи на потребу та якість підготовки фахівців та робітничих кадрів. І це має фінансуватися за рахунок держави, як у всіх цивілізованих країнах світу. Але, зважаючи на новий Закон «Про бюджет 2016 року», в Україні має бути проведена реформа з передачі не тільки фінансування, а й управління професійно-технічними закладами освіти на місцевий рівень з повноцінною реформою і регуляцією повноважень щодо цих закладів».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *