Депутат Київської обласної ради, член постійної Комісії з питань екології Юрій Опенько ініціював винесення на широке обговорення проблему вирубки лісів Київщини.

Столичний регіон потерпає від проблем з вирубкою лісу вже не один рік. По оцінкам експертів вже через десять років Київщина може взагалі лишитись без своїх зелених легенів і це призведе до значного погіршення екологічної ситуації в області.

Попри те, що дана проблема все багато років залишається в числі найактуальніших, нею здебільшого переймаються активісти та громадські організації Київщини, обласна влада ж не надто цікавиться цим. Але саме така бездіяльність урядовців по відношенню до збереження зеленої зони навколо столиці та активні дії «чорних лісників» стали бідою для регіону.

Саме це і стало приводом для ініціювання депутатом Київської обласної ради Юрієм Опенько винесення на широке обговорення ситуації з вирубкою лісів на Київщині.

За словами депутата, навколо столиці в радіусі до 45км відбувається варварське знищення лісу. Боярська лісо-дослідницька станція, що знаходиться в структурі Національного університету біоресурсів і природокористування України, пори те, що її функція визначена як “наукова діяльність», займається аж ніяк не цим. Вона самотужки перепрофілювала сферу своєї діяльності і під різними приводами (наприклад, санітарне очищення лісу від сухостою) вирубує ліс в катастрофічних масштабах. Депутат говорить, що за підрахунками, лише в минулому році вивезено лісу 1000-1100 Га і швидкість вирубки становить 2-2,5 сотки на годину. З такими темпами вже через пару років Київщина ризикує перетворитись на пустелю.

«Масштабна вирубка лісу по всій області триває вже не один рік. Треба негайно припинити свавілля лісничих, які, по принципу “після нас хоч потоп”, в промислових масштабах вивозять деревину», – зазначає Юрій Опенько.

За словами депутата, для вирішення проблеми можна використати різні шляхи, але на заваді стоїть недосконале українське законодавство. Саме воно не дає можливості прийти до єдиного реального вирішення – створити Національний природній парк, куди в тому числі увійде і Боярська ЛДС. Завдяки цьому буде зупинена варварська вирубка, адже статут Національного парку прямо забороняє це робити.

Але це не всі проблеми в сфері екології Київщини, якими треба займатись. Означена лісова зона є магістральним шляхом перелітних птахів континентального масштабу. В Директиві природного середовища (довкілля) 92/43 / EEC щодо збереження природних середовищ існування дикої фауни і флори говориться, що площа природних середовищ, призначених для охорони біорізноманіття, повинна дорівнювати 18%. Частка природно-заповідних територій в Україні є набагато меншою, ніж у більшості країн Європи. Тому впровадження Директиви є важливим кроком у напрямку збереження лісів не лише Київщини, а ї по всій Україні. Але норми ЄС потрібно реалізовувати не на папері, вони повинні діяти в реальному житті.

Вирішення потребує і питання розширення природоохоронних зон. В Державній Стратегії регіонального розвитку України зазначено, що в Київській області під природоохоронними зонами повинно бути 11% від загальної площі. В дійсності цифра складає менш ніж 4 %.

«Додаток 4 до Стратегії передбачає, що розширення територій та об’єктів природно-заповідного фонду здійснюють Мінприроди та місцеві органи виконавчої влади. Київська ОДА досі не має чіткого плану виконання. Тому я, як депутат Київоблради та член Постійної комісії з питань екології, не маю морального права лишатися байдужим та покривати бездіяльність, якою користуються недобросовісні ділки», – говорить Юрій Опенько.

За ініціативи депутата, найближчим часом буде проведений круглий стіл із представниками департаменту КОДА, вченими, громадськими організаціями та активістами. Під час зустрічі обговорюватимуться питання збереження зеленої зони навколо Києва. Також буде представлено проект майбутнього національного парку в рамках розробленої Програми із розвитку природоохоронних територій, створення нових та збереження існуючих зон.

«Після дискусії та доопрацювання з фахівцями планую винести цю Програму на розгляд чергового засідання сесії Київської обласної ради. Вважаю, що як депутат маю велику відповідальність перед людьми, та повинен дбати, перш за все, про покращення життя мешканців області. Закликаю усіх небайдужих докласти усіх зусиль для консолідації навколо проблеми із порятунку Київської області від знищення зеленої зони», – підкреслив депутат.