14 березня обидві школи Білогородки відвідали лікарі «швидкої». Та не варто хвилюватися, бо подія була плановою: активісти громадської організації «Об’єднання «Самопоміч» разом з керівництвом Київського обласного центру ЕМД (екстреної медичної допомоги) організували інформаційні уроки для учнів 9-11 класів. Дізнавалися, як функціонує цей державний медичний сервіс в Києво-Святошинському районі, що «знаходиться» за дзвінком на номер «103».

«Розвиток ЕМД має бути дердердержавним пріоритетом, але в бюджеті на це не заклали ні копійки. Нині місцева влада вирішує проблемему самотужки, розробляючи відповідні програми. В авангардрді змін – Київщина. Тут вже створили єдину опереративну диспетчерерську – потужний інфраструктурний об’єкт вартістю 10 млн грн., який дозволяє на кардрдинально іншому рівні приймати та обробляти виклики, блискавично розподіляти їх середередередеред бригад. Також за рахунок коштів обласного бюджету поступово формрмують додаткові бригади, купують медмедмедичне обладнання – кардрдіографи, дедефібрилятори» – народний депутат України, ініціатор створення Програми Ірина СИСОЄНКО.

Результатом реалізації обласної програми «Вдосконалення екстреної медичної допомоги в Київській області на 2016-2018 роки» стали технічне переоснащення і запуск у 2017 році нового диспетчерського центру екстреної ме- дичної допомоги, який розташований в місті Біла Церква. А також збільшення кількості пунк- тів базування бригад та максимальне їх наближення до місць викликів, що сприяє виконанню нормативу доїзду за викликом, який в сільській місцевості становить 20 хвилин. Докладніше про саму програму можна дізнатися за посиланням: http://koda.gov.ua/normdoc/pro-skhvalennyaproektu- kiivskoi-obla-17

Наприкінці 2017 року коштом обласного бюджету в межах цієї програми було закуплено 9 нових автомобілів класу «В» для бригад ЕМД. Один з яких і приїхав цього дня до свого нового пункту базування у с. Білогородці, вул. Михайла Величка 4-Б (ЖК «Білий Шоколад»), що від- крився наприкінці грудня 2017 року. Фактично, відтепер жителі села мають реальну можливість побачити «швидку» за 5 хвилин після виклику.

Діти почули про те, що кожний виклик «103» надходить до колцентру Центральної диспетчерської, а диспетчери скеровують найближче авто до місця виклику. Про те, що виклики бувають масштабні, як наприклад, нещодавня аварія біля м. Васильків, коли знадобилися одразу 6 автомобілів екстреної допомоги. Що на весь більш ніж 200-тисячний район маємо лише 9 автомобілів і 17 бригад, які цілодобово приймають виклики. Окрему увагу приділили фахівці швидкої поясненню, чим небезпечні хибні виклики і чим відрізняються «екстрена» та «невідкладна» служби медичної допомоги.

Зворушливими були розповіді головного лікаря філії ЕМД Снігура С.А., його заступника Голованя В.М., завідувачки Боярської підстанції ЕМД Волотовської Т.І. про їх професійний шлях, про те, як вони повертали важких пацієнтів до життя, про те, як роками пам’ятають своїх перших пацієнтів і що ніколи не пожалкували, що вибрали саме екстрену медицину. Лікарям приємно було дізнатися, що майже в кожному класі є діти, які вже обрали для себе майбутню професію медика! Хто знає, можливо серед учнів, які були на цих уроках, є ті, хто ввійде до складу бригади ЕМД, і саме цей автомобіль повезе їх на роботу – рятувати чиєсь життя. Бо медики бригад ЕМД не звичайні працівники, вони – вартові життя.

Такі зустрічі є надзвичайно важливими для дітей, оскільки вони знайомлять їх з тим, як влаштована суспільна система, навіщо потрібні і як працюють ті чи інші функції та сервіси, що надаються через державу. Знаєте, що викликало найбільше здивування дітей? Розуміння того, що новий автомобіль, придбаний не «завдяки» дяді-депутату, чи тьоті-чиновниці, як з радянських часів і до сьогодні подають інформацію, а коштом податків, сплачених їх батьками. Тобто, завдяки їх батькам! Саме так формується покоління сильних і самостійних людей, отримуються знання, необхідні для розуміння того, як влаштоване сучасне суспільство.

Юлія Скочинська,
керівник ГО «Об’єднання «Самопоміч»
у Києво-Святошинському районі