Ми часто стикаємося з питаннями:

– отримання пенсій, субсидій, оплата комунальних витрат;

– перевірка правильності нарахувань та можливості внесення змін при виявленні помилок.

Як розібратися в цих непростих питаннях? Адже закони написані складною мовою і часто змінюються. Тому ми вирішили започаткувати рубрику, де будемо відповідати на ці та інші питання своїх прихильників. Сьогодні відповідаємо на наступні питання:

  • Як перевірити чи правильно нарахована пенсія?
  • Як можна домогтися перерахунку пенсії, якщо вона нарахована неправильно?
  • Як подати в суд на Пенсійний Фонд, якщо всі інші шляхи вже випробувані і не дали результатів?

Основним документом про умови призначення пенсії та визначення її розміру є Закон України  “Про загальнообов’язкове державне пенсійне забезпечення” № 1058-15 від 09.07.2003 року (в редакції від 11.10.17). Згідно цього Закону  право на призначення пенсії за віком мають  особи після досягнення віку 60 років та за наявності страхового стажу не менше 15 років, але тільки для тих, хто став пенсіонером до  31 грудня 2017 р. Для тих, хто виходитиме на пенсію у 2018 році обов’язковий стаж збыльшуэться до 25 років. Далі з 1 січня 2019 року  страховий стаж буде кожного року збільшуватись на 1 рік, а з  1 січня 2028 року він має бути не менше 35 років.

За Законом право на пенсію за віком (при наявності стажу), мають жінки, які народилися до 30 вересня 1956 року, після досягнення ними 55 років. Для жінок,  народжених протягом наступних п’яти років, необхідний вік збільшується «сходинками», додаючи півроку на кожні півроку, поки не досягне 60 років. Приклад:  жінки народжені з 1 жовтня 1956 року по 31 березня 1957 р.  повинні мати вік 55 років 6 місяців, народжені з 1 квітня 1957 року по 30 вересня 1957 рік  – вік 56 років і так далі. Якщо відповідного стажу немає, тоді вік виникнення права на отримання пенсії збільшується у порядку, описаному законодавством.

З 1 січня 2028 року, у разі наявності 40 років страхового стажу, пенсія «за віком» призначається незалежно від фактичного віку пенсіонера.

Максимальний розмір пенсії з врахуванням всіх надбавок не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність, але є деякі виключення для осіб з особливими заслугами перед Батьківщиною.

Мінімальний розмір пенсії за віком при наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму. За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам, пенсія за віком збільшується на 1% від її мінімального розміру.

З 1 січня 2018 мінімальний розмір пенсії за віком, для осіб, які досягли 65 років, за наявності стажу (у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років), встановлений в розмірі 40% мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Держбюджет України, але не менше, ніж прожитковий мінімум. Якщо стаж меншої тривалості, то пенсія пропорційно зменшується.

Для пенсій, призначених після 1 січня 2018 року, мінімальний розмір пенсії, виплачується після досягнення особою 65 років, а до цього може бути призначена державна соціальна допомога на умовах і в порядку, визначених Законом України “Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям”.

Конкретний розмір пенсії за віком є добутком двох величин: заробітної плати (доходу)  та  коефіцієнту страхового стажу.

Заробітна плата  та коефіцієнт страхового стажу для цього розрахунку теж мають свій порядок обчислення.  Для обчислення пенсії враховується зарплата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року (саме з цього періоду в Пенсійному фонді встановлений персоніфікований облік всіх громадян).

За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу поспіль до 30.06.2000.

Данні про зарплату до 1.07.2000 року треба шукати  в галузевих, місцевих чи державних архівах і надавати в Пенсійний фонд довідку про зарплату разом з помісячною випискою зарплати за кожний з 60 місяців (5 років). Для цього необхідно самостійно (на підставі власних даних) підібрати п’ять років поспіль з Вашою найвищою зарплатою. Або дуже попросити зробити це працівника архіву (не обов’язково з 1 січня по 1 січня, можна розпочинати з будь якого місяця).

Буває так, що особа, яка звертається за призначенням пенсії, не завжди мала високий заробіток, тобто в деяких місяцях заробіток був невисоким. На цей випадок Закон передбачає можливість проведення «оптимізації заробітку». Тобто з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються місяці з низьким доходом, але не більш 10 відсотків тривалості стажу. Наприклад, стаж особи становить 34 роки 8 місяців, тоді з періоду, за який враховується заробітна плата, можна буде вилучити 41 місяць ((34 × 12 місяців + 8 місяців) ×10%)). Додатково за період з 01.07.2000 до 01.01.2005 можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за дитиною до 3-х років, за інвалідом I групи або дитиною-інвалідом віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду.

Вилучаються тільки заробітки, а стаж за ці місяці людина не втрачає, тобто до страхового стажу вилучені періоди будуть зараховуватися. Отже, «оптимізація заробітку» завжди сприяє підвищенню його коефіцієнта і як наслідок – збільшенню розміру пенсії.

Ви можете спробувати самостійно розрахувати пенсію і визначити необхідність її перерахувати відповідно до Ваших даних. Для того, щоб самому підрахувати пенсію треба підібрати необхідні роки страхового стажу на підставі розрахункових листків про зарплату і виконати необхідні розрахунки.

Що робити, якщо в результаті такої перевірки, Ви зрозуміли, що отримуєте недостатній розмір пенсії?

Згідно з статтею 23 цього Закону спори, що виникають із правовідносин з Пенсійним фондом, вирішуються органами Пенсійного фонду або в судовому порядку. Але спочатку, якщо підрахунки не співпадають з підрахунками Пенсійного фонду, треба разом з працівником фонду уточнити всі відмінності. Працівники Пенсійного фонду не зацікавлені в навмисному утиску прав пенсіонерів чи упередженому ставленні, скоріше помилки бувають з причини недостатньої кваліфікації окремого працівника – інспектора Пенсійного фонду. Тоді треба звернутись до старшого інспектора чи іншого безпосереднього керівника, який дасть відповідне роз’яснення. Але, щоб не втрачати час і розмовляти з ним по суті, треба і самому відповідно підготуватися, мати необхідні довідки та розрахунки. Контакти Управління Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі: м.Вишневе, вул.Святошинська, 50, тел.: 503-39-74, Сайт: http://www.pfu.gov.ua ; архівний сектор Києво-Святошинської РДА – тел.: (04598)5-13-58, E-mail: arhiv_ks@ukr.net ; Трудовий архів Києво-Святошинського р-ну: с.Петропавлівська Борщагівка, вул.Я.Мудрого, 1а, тел..: (044)353-42-41; E-mail: kykstra@gmail.com, але спочатку треба зателефонувати своєму роботодавцю і з’ясувати чи передавав він туди відповідні дані.

Якщо пенсіонер не задоволений роз’ясненням місцевого відділення Пенсійного фонду, він може звернутись до обласного Пенсійного фонду особисто або письмово, а потім і до Пенсійного фонду України. Якшо ж Ви все таки плануєте звертатись до суду, враховуйте виникнення  додатових фінансових витрат: судовий збір понад 500 гривень і платні послуги адвокату.

Взвязку з складністю розрахунку розміру пенсії намагайтесь отримувати фахову консультацію; краще розпочинати з місцевого відділення Пенсійного фонду. Попередньо ознайомтесь з пенсійним законодавством та визначтесь, чи необхідно Вам включати до розрахунку період до 2000 року; якщо так, то підготуйте відповідні довідки. В разі отримання офіційної відмови Пенсійного фонду в перерахунку пенсії, при тому, що Ви переконані в своїй правоті та маєте необхідніі доументальні підтвердження, звертайтесь до суду.

САМОПОМІЧ, як ідея, означає готовність громадянина до самозахисту у юридичній площині. Ми, як організація не зробимо це за кожного, однак готові навчити кожного розуміти і захищати свої права. Бажаємо всім бути обізнаними і свідомими громадянами, здатними відстоювати свої права.

Тетяна Немирович, засновник ГО «Змінимо село разом», с.Музичі,член ГО «Об’єднання «Самопоміч» в Києво-Святошинському районі.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *